19/12/2017

Likumdevējs arī grāmatvedībai ļauj iesoļot XXI gadsimtā

Šī gada izskaņā ir pieņemti grozījumi likumā “ Par grāmatvedību”. Tie paredz, ka uzņēmumam ir tiesības lielu daļu grāmatvedības dokumentu (gada pārskatu, inventarizācijas sarakstu, grāmatvedības reģistru, grāmatvedības organizācijas dokumentu un attaisnojuma dokumentu) no papīra formas pārvērst elektroniskā formā. Tāpat jaunie grozījumi nosaka, ka digitāli pārvērstajam dokumentam ir tāds pats juridiskais spēks kā oriģinālajam dokumentam, un uzņēmumam ir tiesības iznīcināt oriģinālo dokumentu.

Tādējādi nu arī Latvijas grāmatvežiem – tāpat kā viņu kolēģiem, piemēram, Rietumeiropā un Igaunijā, tiek dota iespēja atbrīvoties no papīra dokumentu kalniem un grāmatvedības uzskaites procesus padarīt efektīvākus un modernākus.

Nedz grāmatvežiem, nedz pašiem uzņēmumiem nav svešas papīra līgumu, rēķinu, čeku un pavadzīmju kaudzes, kas ir būtiska aktīva uzņēmuma darbības sastāvdaļa. Taču 21. gadsimta straujā ikdiena pieprasa, lai uz papīra drukātā informācija ātri ir pieejama arī digitālā vidē. Pārrakstīšana ar rokām ir darba un laika ietilpīga. Latvijā jau kādu laiku ir pieejama grāmatvedības dokumentu digitalizācija, izmantojot tehniskus risinājumus vai ārpakalpojumu.

Līdz šim Latvijā digitalizācija grāmatvedībā netika plaši izmantota, jo tiem uzņēmumiem, kuri strādāja ar digitāli pārvērstajiem dokumentiem, nācās uzglabāt un pārvaldīt arī to papīra oriģinālus. Tas neļāva pilnībā izmantot digitālās grāmatvedības sniegtās priekšrocības.

Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas viceprezidente Ilze Palmbaha neslēpj prieku par jaunajiem likuma grozījumiem, kas būtiski ietekmēs turpmāko grāmatvežu un uzņēmumu darbu. Ilze Palmbaha uzsver: “Līdz ar jaunajiem likuma grozījumiem uzņēmumiem, digitalizējot grāmatvedības dokumentus, būs iespēja samazināt izmaksas, kas saistītas ar dokumentu apstrādi un ievadi grāmatvedības uzskaites sistēmās. Svarīgi, ka dati būs pieejami uzreiz, kas ļaus uzņēmuma vadībai un finanšu konsultantiem savlaicīgi analizēt un plānot savus finanšu resursus. Uzņēmumiem, kas fokusējas uz mūsdienīgu attīstību un efektīvu finanšu uzskaiti, šis ir iespēju laiks, kad atrast uzņēmumam piemērotāko risinājumu elektronisko dokumentu sagatavošanai, apstrādei un uzglabāšanai. Darījumu partneru, tehnoloģiju un IT platformu vai aplikāciju izvēle šodien būtiski ietekmēs efektīvu un savlaicīgu tālāku datu apstrādi, iesaistīto pušu darba efektivitāti un izmaksu optimizāciju rīt”.

Fitek Latvija vadītājs Edgars Strazds, raksturojot papīra dokumentu digitalizācijas jomu, uzsver šīs nozares augošu tendenci. “Pieaugot e-dokumentu un e-norēķinu apjomam pasaulē, tuvojamies brīdim, kad papīra starpniecība biznesā vairs nebūs vajadzīga vispār. Taču pagaidām papīra dokumentu apjoms darba vietās, arī mūsu uzņēmumā, ir ievērojams. Esmu ļoti priecīgs par soli pareizajā virzienā. Likumdošanas izmaiņas ļaus mums sakārtot gan savu saimniecību, gan plašāk piedāvāt dokumentu digitalizāciju saviem klientiem. Digitalizējot uzņēmuma dokumentus, samazinās to pazaudēšanas risks, kā arī to meklēšana, lietošana un apstiprināšana ir ērtāka – vairāki cilvēki no ģeogrāfiski attālām vietām var vienlaikus strādāt ar vienu un to pašu dokumentu”, stāsta Edgars Strazds.

22. septembrī “Unifiedpost Group” (“UPG”) akcijas sāka publiski tirgot “Euronext Brussels” regulētajā tirgū, sekojot slēgtam akciju piedāvājumam īpaši atlasītiem investoriem. “Fitek”, vadošo finanšu risinājumu uzņēmumu, kas darbojas Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Slovākijā, Serbijā, kā arī Bosnijā un Hercegovinā, “Unifiedpost Group” iegādājās 2019. gadā.

Lasīt tālāk

Turpinot darbu pie e-rēķinu popularizēšanas un attīstības Latvijā, Finanšu tehnoloģiju uzņēmums Fitek sadarbībā ar Latvijā populārākajiem grāmatvedības sistēmu uzturētājiem ir iztrādājis unikālu integrētu E-rēķinu platformu, kas var nodrošināt e-rēķinu saņemšanu un nosūtīšanu klientiem, kas izmanto dažādas gāmatvedības sistēmas. Pirmā grāmatvedības sistēma, kas piedāvās šo iespēju ir Tildes Jumis.

Lasīt tālāk

Finanšu tehnoloģiju uzņēmums Fitek Latvija ir izstrādājis jaunu e-rēķinu pašapkalpošanās rīku maziem un vidējiem uzņēmumiem portālā rekini.lv, kas turpmāk ļaus ērti un bez maksas sagatavot, nosūtīt un saņemt e-rēķinus (mašīnlasāms un XML datu formātā sagatavots dokuments) jebkuram adresātam. Platformas ietvaros iespējams nosūtīt e-rēķinus gan uz vietējo e-rēķinu tīklu valsts mērogā, gan starptautiskā mērogā uz dažādām Eiropas Savienības valstīm un PEPPOL tīklu (Eiropā plaši izmantota platforma starptautisko elektronisko dokumentu apmaiņai).

Lasīt tālāk