19/12/2017

Likumdevējs arī grāmatvedībai ļauj iesoļot XXI gadsimtā

Šī gada izskaņā ir pieņemti grozījumi likumā “ Par grāmatvedību”. Tie paredz, ka uzņēmumam ir tiesības lielu daļu grāmatvedības dokumentu (gada pārskatu, inventarizācijas sarakstu, grāmatvedības reģistru, grāmatvedības organizācijas dokumentu un attaisnojuma dokumentu) no papīra formas pārvērst elektroniskā formā. Tāpat jaunie grozījumi nosaka, ka digitāli pārvērstajam dokumentam ir tāds pats juridiskais spēks kā oriģinālajam dokumentam, un uzņēmumam ir tiesības iznīcināt oriģinālo dokumentu.

Tādējādi nu arī Latvijas grāmatvežiem – tāpat kā viņu kolēģiem, piemēram, Rietumeiropā un Igaunijā, tiek dota iespēja atbrīvoties no papīra dokumentu kalniem un grāmatvedības uzskaites procesus padarīt efektīvākus un modernākus.

Nedz grāmatvežiem, nedz pašiem uzņēmumiem nav svešas papīra līgumu, rēķinu, čeku un pavadzīmju kaudzes, kas ir būtiska aktīva uzņēmuma darbības sastāvdaļa. Taču 21. gadsimta straujā ikdiena pieprasa, lai uz papīra drukātā informācija ātri ir pieejama arī digitālā vidē. Pārrakstīšana ar rokām ir darba un laika ietilpīga. Latvijā jau kādu laiku ir pieejama grāmatvedības dokumentu digitalizācija, izmantojot tehniskus risinājumus vai ārpakalpojumu.

Līdz šim Latvijā digitalizācija grāmatvedībā netika plaši izmantota, jo tiem uzņēmumiem, kuri strādāja ar digitāli pārvērstajiem dokumentiem, nācās uzglabāt un pārvaldīt arī to papīra oriģinālus. Tas neļāva pilnībā izmantot digitālās grāmatvedības sniegtās priekšrocības.

Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas viceprezidente Ilze Palmbaha neslēpj prieku par jaunajiem likuma grozījumiem, kas būtiski ietekmēs turpmāko grāmatvežu un uzņēmumu darbu. Ilze Palmbaha uzsver: “Līdz ar jaunajiem likuma grozījumiem uzņēmumiem, digitalizējot grāmatvedības dokumentus, būs iespēja samazināt izmaksas, kas saistītas ar dokumentu apstrādi un ievadi grāmatvedības uzskaites sistēmās. Svarīgi, ka dati būs pieejami uzreiz, kas ļaus uzņēmuma vadībai un finanšu konsultantiem savlaicīgi analizēt un plānot savus finanšu resursus. Uzņēmumiem, kas fokusējas uz mūsdienīgu attīstību un efektīvu finanšu uzskaiti, šis ir iespēju laiks, kad atrast uzņēmumam piemērotāko risinājumu elektronisko dokumentu sagatavošanai, apstrādei un uzglabāšanai. Darījumu partneru, tehnoloģiju un IT platformu vai aplikāciju izvēle šodien būtiski ietekmēs efektīvu un savlaicīgu tālāku datu apstrādi, iesaistīto pušu darba efektivitāti un izmaksu optimizāciju rīt”.

Fitek Latvija vadītājs Edgars Strazds, raksturojot papīra dokumentu digitalizācijas jomu, uzsver šīs nozares augošu tendenci. “Pieaugot e-dokumentu un e-norēķinu apjomam pasaulē, tuvojamies brīdim, kad papīra starpniecība biznesā vairs nebūs vajadzīga vispār. Taču pagaidām papīra dokumentu apjoms darba vietās, arī mūsu uzņēmumā, ir ievērojams. Esmu ļoti priecīgs par soli pareizajā virzienā. Likumdošanas izmaiņas ļaus mums sakārtot gan savu saimniecību, gan plašāk piedāvāt dokumentu digitalizāciju saviem klientiem. Digitalizējot uzņēmuma dokumentus, samazinās to pazaudēšanas risks, kā arī to meklēšana, lietošana un apstiprināšana ir ērtāka – vairāki cilvēki no ģeogrāfiski attālām vietām var vienlaikus strādāt ar vienu un to pašu dokumentu”, stāsta Edgars Strazds.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera aicina uz semināru ciklu FINANŠU DIENA

Lasīt tālāk

Ceturtdien, 7.maijā plkst. 14.00, notiks bezmaksas vebinārs „Rēķinu automatizācija - kāpēc uzņēmumiem tas nepieciešams?“

Lasīt tālāk

Šī brīža esošajā situācijā, kad lielākā daļa uzņēmumu strādā attālināti, par pieprasītu pakalpojumu ir kļuvusi rēķinu bezkontakta apstrāde. Arī Latvijas uzņēmumiem ir pieejams piegādātāju rēķinu apstrādes risinājums - FitekIn - kurš atvieglo grāmatvežu darbu, nodrošinot rēķinu bezkontakta apstrādi. Kopumā Eiropā šo pakalpojumu izmanto jau 1 150  uzņēmumi, 16 000 darbinieku un sistēmas ietvaros ir apstrādāts viens miljons rēķinu.

Lasīt tālāk