12.19.2017

Likumdevējs arī grāmatvedībai ļauj iesoļot XXI gadsimtā

Šī gada izskaņā ir pieņemti grozījumi likumā “ Par grāmatvedību”. Tie paredz, ka uzņēmumam ir tiesības lielu daļu grāmatvedības dokumentu (gada pārskatu, inventarizācijas sarakstu, grāmatvedības reģistru, grāmatvedības organizācijas dokumentu un attaisnojuma dokumentu) no papīra formas pārvērst elektroniskā formā. Tāpat jaunie grozījumi nosaka, ka digitāli pārvērstajam dokumentam ir tāds pats juridiskais spēks kā oriģinālajam dokumentam, un uzņēmumam ir tiesības iznīcināt oriģinālo dokumentu.

Tādējādi nu arī Latvijas grāmatvežiem – tāpat kā viņu kolēģiem, piemēram, Rietumeiropā un Igaunijā, tiek dota iespēja atbrīvoties no papīra dokumentu kalniem un grāmatvedības uzskaites procesus padarīt efektīvākus un modernākus.

Nedz grāmatvežiem, nedz pašiem uzņēmumiem nav svešas papīra līgumu, rēķinu, čeku un pavadzīmju kaudzes, kas ir būtiska aktīva uzņēmuma darbības sastāvdaļa. Taču 21. gadsimta straujā ikdiena pieprasa, lai uz papīra drukātā informācija ātri ir pieejama arī digitālā vidē. Pārrakstīšana ar rokām ir darba un laika ietilpīga. Latvijā jau kādu laiku ir pieejama grāmatvedības dokumentu digitalizācija, izmantojot tehniskus risinājumus vai ārpakalpojumu.

Līdz šim Latvijā digitalizācija grāmatvedībā netika plaši izmantota, jo tiem uzņēmumiem, kuri strādāja ar digitāli pārvērstajiem dokumentiem, nācās uzglabāt un pārvaldīt arī to papīra oriģinālus. Tas neļāva pilnībā izmantot digitālās grāmatvedības sniegtās priekšrocības.

Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas viceprezidente Ilze Palmbaha neslēpj prieku par jaunajiem likuma grozījumiem, kas būtiski ietekmēs turpmāko grāmatvežu un uzņēmumu darbu. Ilze Palmbaha uzsver: “Līdz ar jaunajiem likuma grozījumiem uzņēmumiem, digitalizējot grāmatvedības dokumentus, būs iespēja samazināt izmaksas, kas saistītas ar dokumentu apstrādi un ievadi grāmatvedības uzskaites sistēmās. Svarīgi, ka dati būs pieejami uzreiz, kas ļaus uzņēmuma vadībai un finanšu konsultantiem savlaicīgi analizēt un plānot savus finanšu resursus. Uzņēmumiem, kas fokusējas uz mūsdienīgu attīstību un efektīvu finanšu uzskaiti, šis ir iespēju laiks, kad atrast uzņēmumam piemērotāko risinājumu elektronisko dokumentu sagatavošanai, apstrādei un uzglabāšanai. Darījumu partneru, tehnoloģiju un IT platformu vai aplikāciju izvēle šodien būtiski ietekmēs efektīvu un savlaicīgu tālāku datu apstrādi, iesaistīto pušu darba efektivitāti un izmaksu optimizāciju rīt”.

Fitek Latvija vadītājs Edgars Strazds, raksturojot papīra dokumentu digitalizācijas jomu, uzsver šīs nozares augošu tendenci. “Pieaugot e-dokumentu un e-norēķinu apjomam pasaulē, tuvojamies brīdim, kad papīra starpniecība biznesā vairs nebūs vajadzīga vispār. Taču pagaidām papīra dokumentu apjoms darba vietās, arī mūsu uzņēmumā, ir ievērojams. Esmu ļoti priecīgs par soli pareizajā virzienā. Likumdošanas izmaiņas ļaus mums sakārtot gan savu saimniecību, gan plašāk piedāvāt dokumentu digitalizāciju saviem klientiem. Digitalizējot uzņēmuma dokumentus, samazinās to pazaudēšanas risks, kā arī to meklēšana, lietošana un apstiprināšana ir ērtāka – vairāki cilvēki no ģeogrāfiski attālām vietām var vienlaikus strādāt ar vienu un to pašu dokumentu”, stāsta Edgars Strazds.

Fitek Group, Baltijas un Eiropas finanšu tehnoloģiju un e-rēķinu risinājumu piegādātājs, 2018. gadā sasniedza 21,5 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 60% jeb 8 miljoniem eiro vairāk nekā 2017. gadā.

Lasīt tālāk

Salīdzinot ar citām Eiropas un pasaules valstīm, ārpakalpojumu nozare Latvijā līdz šim ir attīstījusies samērā lēni. Pieprasījums pēc šādiem pakalpojumiem parādās viena iemesla dēļ - trūkst darbaspēka. Cīņa par darbinieku piesaisti un noturēšanu saasinās - darbiniekiem nākas darīt vairāk, kā līdz šim, tāpēc uzņēmumiem ir jāiemācās strādāt gudrāk.

Lasīt tālāk

Fitek, Baltijas un Eiropas finanšu tehnoloģiju un e-rēķinu risinājumu piegādātājs, dodas iekarot Lielbritānijas tirgu.

Lasīt tālāk