11/11/2020

Pandēmijas otrais vilnis – signāls uzņēmumiem pasteidzināt digitalizāciju

Koronavīrusa pandēmijas otrajam vilnim veļoties pāri Eiropai un valstīm atkal ieviešot dažādus ierobežojumus, uzņēmumu dienaskārtībā atgriežas jautājums par attālināto darbu un efektīvu strādāšanu apgrūtinātos apstākļos. Daļa biznesu digitalizācijas jautājumus atrisināja pavasarī, bet daļa pāris kritiskos mēnešus «pārcieta vētru» cerībā, ka par šīm problēmām vairs nebūs jādomā. Taču izskatās, ka būs gan. Un jo ātrāk, jo labāk.

Edgars Strazds, Fitek vadītājs Latvijā

Lai arī mums pašiem patīk pozicionēt Latviju kā tehnoloģiju valsti ar plaši pieejamu un ātru interneta pieslēgumu, zinošiem IT speciālistiem un elastīgu attieksmi pret inovācijām, statistika rāda citādu ainu. Atskaitot dažus simtus teicamnieku, uzņēmumu digitalizācijas tempos ievērojami atpaliekam kā no Rietumeiropas valstīm, tā arī no tuvējiem kaimiņiem. 

Eiropas Komisijas prezentētais 2020.gada Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) ziņojums par Latviju atklāj, ka salīdzinot ar 2019.gadu, Latvija 28 ES dalībvalstu vidū ir noslīdējusi par trim vietām uz leju un ierindojas 18.vietā ievērojami atpaliekot arī no kaimiņu Igaunijas, kas ieņem 7.vietu un blakus Lietuvai, kas ieņem 17.vietu. 

Tam iemesls bieži vien ir cilvēkfaktors – uzņēmumu vadītāju digitālo prasmju un izpratnes par tehnoloģiju pielietojumu trūkums. Ja vadītājs nesaprot digitālos rīkus, neprot tos pielietot, tad arī viņu ir grūtāk pārliecināt investēt labākas infrastruktūras izveidošanā.

Vēl martā Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) un partneru izveidotā Digitālā Brieduma testa* rezultāti apliecināja, ka Latvijas uzņēmumi pilnvērtīgi neizmanto visas digitālās iespējas – e-parakstu lieto tikai katrs ceturtais (26%) no uzņēmumiem, bet iespēju saņemt un nosūtīt e-rēķinus ikdienā izmanto 45% uzņēmumu. 57% uzņēmumu atzina, ka tiem ir vīzija, kādus IT uzlabojumus vēlētos ieviest 3-5 gadu laikā, bet teju piektdaļa uzņēmumu nav ieviesti gandrīz nekādi IT risinājumi un labākā gadījumā ir tikai sākuši par to domāt. 

Pavasarī gūtā pieredze rāda arī, ka visvieglāk ar attālinātā darba izaicinājumu galā tika tie uzņēmumi, kuri jau laikus bija sagatavojušies šādam scenārijam. Proti, tie, kuriem jau bija izveidota infrastruktūra, digitalizēti dokumenti un radīta iespēja pieslēgties uzņēmuma sistēmām no ārienes. Esmu pārliecināts, ka arī šoziem uzvarētāji būs tie, kuri spēs fleksibli pārslēgties no darba birojā uz mājām un atpakaļ uz biroju. Ja pandēmija ieilgs, tas pat var dažās nozarēs kļūt par izdzīvošanas jautājumu. Un ne jau tikai lieliem vai vidējiem uzņēmumiem. 

Runājot par darbaspēka nodokļu izmaiņām un autoratlīdzību jautājumiem, nereti izskan viedoklis, ka izmaiņas radošajiem cilvēkiem palielinās birokrātisko slogu un viņiem nāksies algot grāmatvedi. Ja nedaudz iedziļinās šajā jautājumā, tad situācija vairs nešķiet tik dramatiska. Izmantojot e-rēķinus un modernu, tos atbalstošu grāmatvedības programmu, pašam mūziķim, māksliniekam vai tekstu autoram «kantora darba» apjoms īpaši nepieaugs. Grāmatvedības sistēma pati apkopo izejošo un ienākošo e-rēķinu informāciju, apkopo to un sagatavo atskaites. Pakalpojuma sniedzējam vien jāparūpējas par rēķinu izrakstīšanu un atskaišu iesniegšanu. Atļaušos prognozēt, ka cilvēki mazāk baidītos no legālas uzņēmējdarbības uzsākšanas, ja valstī jau būtu funkcionējoša, visaptveroša e-rēķinu aprites sistēma. Tā atvieglotu finanšu lietu kārtošanu un samazinātu atskaišu veidošanai atvēlēto laiku.

Mēs, Fitek, esam apņēmības pilni veicināt e-rēķinu aprites iedzīvināšanu. Septembra nogalē mūsu mātes uzņēmums Unifiedpost Group uzsāka akciju kotēšanu Euronext Brussels regulētajā tirgū. Līdz ar 8,75 miljonu jaunu akciju pārdošanu slēgtajā piedāvājumā, Unifiedpost Group guva bruto ieņēmumus 175 miljonu eiro apmērā. Tas palīdzēs īsā laikā nostiprināt finanšu stāvokli, ieviest jaunas tehnoloģijas un attīstīt jaunus pakalpojumus mazo un vidējo uzņēmumu sektorā. Tas uzlabos arī Fitek pozīcijas Latvijā un visā Baltijā, kur varēsim vairāk palīdzēt saviem klientiem veikt digitālas pārvērtības un pielāgoties 21.gadsimta biznesa vides prasībām. 

Baltijā radītas kompānijas iekļūšana lielā starptautiskā uzņēmumu grupā, kuras akcijas tiek kotētas biržā, noteikti ir veiksmes stāsts un vēl viens apliecinājums, ka mūsu reģionā spēj izaugt starptautiski atzīti uzņēmumi. Zīmīgi, ka tas noticis tieši IT nozarē. Tas tikai apliecina, ka vietējie IT pakalpojumu sniedzēji ir konkurētspējīgi arī pasaules līmenī.

22. septembrī “Unifiedpost Group” (“UPG”) akcijas sāka publiski tirgot “Euronext Brussels” regulētajā tirgū, sekojot slēgtam akciju piedāvājumam īpaši atlasītiem investoriem. “Fitek”, vadošo finanšu risinājumu uzņēmumu, kas darbojas Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Slovākijā, Serbijā, kā arī Bosnijā un Hercegovinā, “Unifiedpost Group” iegādājās 2019. gadā.

Lasīt tālāk

Turpinot darbu pie e-rēķinu popularizēšanas un attīstības Latvijā, Finanšu tehnoloģiju uzņēmums Fitek sadarbībā ar Latvijā populārākajiem grāmatvedības sistēmu uzturētājiem ir iztrādājis unikālu integrētu E-rēķinu platformu, kas var nodrošināt e-rēķinu saņemšanu un nosūtīšanu klientiem, kas izmanto dažādas gāmatvedības sistēmas. Pirmā grāmatvedības sistēma, kas piedāvās šo iespēju ir Tildes Jumis.

Lasīt tālāk

Finanšu tehnoloģiju uzņēmums Fitek Latvija ir izstrādājis jaunu e-rēķinu pašapkalpošanās rīku maziem un vidējiem uzņēmumiem portālā rekini.lv, kas turpmāk ļaus ērti un bez maksas sagatavot, nosūtīt un saņemt e-rēķinus (mašīnlasāms un XML datu formātā sagatavots dokuments) jebkuram adresātam. Platformas ietvaros iespējams nosūtīt e-rēķinus gan uz vietējo e-rēķinu tīklu valsts mērogā, gan starptautiskā mērogā uz dažādām Eiropas Savienības valstīm un PEPPOL tīklu (Eiropā plaši izmantota platforma starptautisko elektronisko dokumentu apmaiņai).

Lasīt tālāk